- PDU distributes AC power to multiple servers and balances the load on the servers
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Single Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- NEMA L6-20P (2P3W) plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 208 V input voltage for optimal performance with maximum usability
- 208 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 4 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-20P (2P3W) |
| Input Voltage | 208 V |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Power Rating (VA) | 3300 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Environmental Sensors | Humidity |
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













