- PDU improves efficiency, uptime and growth of data centers
- NEMA 5-20R receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- NEMA L5-30P plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 120 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 120 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacle Detail | 24 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA L5-30P |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Power Rating (VA) | 2900 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

