- PDU allows power to be more efficiently distributed and controlled
- With switched PDU, remotely monitor, connect or disconnect data center loads
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Single Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- NEMA L5-20P plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 120 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Metered |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Circuit Breaker | No |
| Receptacle Detail | 24 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-20P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage Range | 100 V AC - 120 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Load Capacity (VA) | 1900 W |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Mount Type | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| UL Listed | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



