- PDU distributes AC power to multiple servers and balances the load on the servers
- Single Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- NEMA L5-20P (2P3W) plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 120 V input voltage for better reliance and maximum dependability
- 120 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 24 x NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-20P (2P3W) |
| Input Voltage | 120 V |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Power Rating (VA) | 1900 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Environmental Sensors | Contact Closure |
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













