- PDU improves efficiency, uptime and growth of data centers
- Remotely monitor your equipment without any worries with Switched with Metered-by-Outlet
- Saf-D-Grid 300 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Three Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- IEC 60309 3P+N+E 7h 100A (4P5W) plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 480 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 230 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Switched with Metered-by-Outlet |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Three Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 21 x Saf-D-Grid 300 |
| Receptacle Type | Saf-D-Grid 300 |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 3P+N+E 7h 100A (4P5W) |
| Input Voltage Range | 346 V AC - 480 V AC |
| Input Voltage | 480 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage Range | 200 V AC - 277 V AC |
| Input Current | 60 A |
| Load Capacity (VA) | 48 kW |
| Power Rating (VA) | 66.50 kVA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Button Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Branch Circuit |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 9.84 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Maximum Operating Humidity | 85% |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.