- PDU allows power to be more efficiently distributed and controlled
- With a built-in digital current meter avoid potential overloads via switched PDUs
- NEMA 5-20R receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Three Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- NEMA L21-30P (4P5W) plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 208 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 120 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Metered-by-Outlet |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Three Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 24 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA L21-30P (4P5W) |
| Input Voltage Range | 190 V AC - 208 V AC |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage Range | 110 V AC - 120 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Load Capacity (VA) | 8600 W |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 9.84 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| UL Listed | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.