Rack Power Distribution Units (PDUs)
The Raritan PX family of high-quality, intelligent rack power distribution units (iPDUs) offers real-time remote power monitoring of current (amps), voltage, power (kVA, kW) and energy consumption (kWh) with +/- 1% billing-grade accuracy, even at individual outlets.
The PX series offers hundreds of models to meet all your data center applications, including models with remote outlet switching, individual outlet metering, high-power for blade servers and high-density applications, and 400V power distribution.
- Securelock
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 16 A |
| Power Rating (VA) | 3700 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.