- Provide circuit protection and easy configuration for trouble-free access
- Before critical input source become overloaded always be warned with monitored PDUs
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- NEMA L6-20P (2P3W) plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 208 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Monitored |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA L6-20P (2P3W) |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-20P (2P3W) |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Power Rating (VA) | 3700 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Splash Proof |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













