- Electric power fitted to racks of computers and networking equipment within a data center
- NEMA 5-20R receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- NEMA L5-20P plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 120 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 120 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA L5-20P |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-20P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Power Rating (VA) | 1900 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.