PDU - Rack Power Distribution Units
The PX series boasts the most reliable and sophisticated rack PDUs on the market. It offers metering at the inlet, outlet, and PDU circuit breaker level. And tracks current, voltage, power, power factor, and energy usage within 1% billing-grade accuracy. In short, it helps you to better manage existing power capacity, and save energy.
But the PX series offers more than reliable power distribution and metering. It also supports sensors that ensure your equipment is operating in a safe environment. And remote outlet switching to ensure proper provisioning and avoid tripped circuit breakers. Or reboot hung servers. All without stepping foot in the data center.
We offer hundreds of models that meet all your needs. Whether you have a small, medium, or large data center; densely packed 400V three-phase racks; high power blade servers; or a lights-out colo deployment -- there's a PX just for you. See more reasons to consider the PX below.
The PX series boasts the most reliable and sophisticated rack PDUs on the market. It offers metering at the inlet, outlet, and PDU circuit breaker level. And tracks current, voltage, power, power factor, and energy usage within 1% billing-grade accuracy. In short, it helps you to better manage existing power capacity, and save energy.
But the PX series offers more than reliable power distribution and metering. It also supports sensors that ensure your equipment is operating in a safe environment. And remote outlet switching to ensure proper provisioning and avoid tripped circuit breakers. Or reboot hung servers. All without stepping foot in the data center.
We offer hundreds of models that meet all your needs. Whether you have a small, medium, or large data center; densely packed 400V three-phase racks; high power blade servers; or a lights-out colo deployment -- there's a PX just for you. See more reasons to consider the PX below.
- IEC 60320 C19 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- NEMA L15-30P plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 208 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacle Detail | 18 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | NEMA L15-30P |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 24 A |
| Power Rating (VA) | 8600 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.