- PDU allows power to be more efficiently distributed and controlled
- Before critical input source become overloaded always be warned with monitored PDUs
- NEMA 5-20R receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Single Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- NEMA L5-30P (2P3W) plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 120 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 120 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Monitored |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 24 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P (2P3W) |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Power Rating (VA) | 2900 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overcurrent Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













