Most Reliable
Rock Solid Uptime, No Compromises.
From the ground up, PX Intelligent PDUs are architected with components, features, and failsafes that ensure the most reliable infrastructure possible, both now and for years to come.
- Built-In Failover Power
- Advanced Alerting and Intelligence
- Circuit Breaker Trip Alarming
Built to Last
Prevent Outages Before They Occur
PX Intelligent PDUs help eliminate human error and can withstand the harshest environments. With monitoring features that spot problems in advance and physical design elements that adapt to the toughest conditions, our solution protects your critical load under any circumstances.
Easiest to Use
Simple to Deploy, Simple to Use.
Thoughtful design pays extraordinary dividends. Engineered with electricians, infrastructure managers, and IT experts in mind, PX Intelligent PDUs offer a simple user experience for seamless physical deployment, configuration, commissioning, monitoring, and power delivery.
- With PDUs decisions for load balancing and minimizing extra cost can be managed
- IEC 60320 C19 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Three Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- IEC 60309 3P+E 9H 60A plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 24 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 3P+E 9H 60A |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 60 A |
| Power Rating (VA) | 17.30 kVA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |