- Electric power fitted to racks of computers and networking equipment within a data center
- You can always avoid potential overloads with PDU meter
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- Single Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- NEMA L6-30P plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 208 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 240 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Metered |
| Remote Outlet Switching | No |
| Phase | Single Phase |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Load Capacity (VA) | 5000 W |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| UL Listed | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.