- PDU is reliable for power protection and management solutions
- You can always avoid potential overloads with PDU meter
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Three Phase phase PDU for reliable performance with maximum productivity
- AC Terminal plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 208 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Metered |
| Remote Outlet Switching | No |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 48 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | AC Terminal |
| Locking Receptacles | SecureLock |
| Input Voltage Range | 208 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage Range | 208 V AC - 240 V AC |
| Input Current | 80 A |
| Power Rating (VA) | 33.30 kVA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Environmental Sensors | Contact Closure |
| Protection Type | Circuit Breaker |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.