- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Three Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- IEC 60309 3P+E 9h 60A (3P4W) plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 208 V input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 208 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Remote Outlet Switching | No |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 3P+E 9h 60A (3P4W) |
| Input Voltage | 208 V |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 60 A |
| Power Rating (VA) | 17.30 kVA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Environmental Sensors | Humidity |
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













