- With PDUs decisions for load balancing and minimizing extra cost can be managed
- You can always avoid potential overloads with PDU meter
- Three Phase phase PDU for reliable performance with maximum productivity
- IEC 60309 3P+N+G 7Hr 100A plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 277 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 277 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Metered |
| Remote Outlet Switching | No |
| Phase | Three Phase |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 3P+N+G 7Hr 100A |
| Input Voltage | 480 V AC |
| Output Voltage | 277 V AC |
| Input Current | 100 A |
| Load Capacity (VA) | 66.50 kW |
| Power Rating (VA) | 66.50 kVA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Button Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Branch Circuit |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 9.84 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Maximum Operating Humidity | 85% |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.