- PDU provides power control as remote controlled relay & load monitoring
- NEMA L6-30R receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- Single Phase phase PDU for reliable performance with maximum productivity
- NEMA L6-30P plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 208 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 208 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Remote Outlet Switching | No |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 1 x NEMA L6-30R |
| Receptacle Type | NEMA L6-30R |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 24 A |
| Power Rating (VA) | 0 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.