A COST-EFFECTIVE RELIABLE LOAD TRANSFER SWITCH
Raritan's hybrid rack transfer switches use electromechanical relays and siliconcontrolled rectifiers (SCRs) to transfer a load between two sources. The result is performance and reliability that exceeds that of standard automatic transfer switches (ATS) and at a lower cost than static transfer switches (STS).
MOST RELIABLE POWER FOR SINGLE-CORDED DEVICES
- Patented Anti-Arcing Relay technology engineered to prevent relay-welding and ensures transfer
- Blazing-fast load transfers between 4 to 8 millisecond, tested to never drop a power load in real world conditions
- Out-of-phase transfer eliminates stress about planning phases in the cabinet
- Oversized relays (Rated 70A) to handle larger loads with higher reliability
- Protect the switch with field replaceable fast-blow fuses when the device power supply shorts
- Prevents transfers of output short circuits, leading to cascading failure of second power feed
- Redundant power supply and intelligent controller architecture powered by Xerus™ Firmware
- Granular alerting and control at the outlet level uncovers risky conditions to prevent outages
EMBEDDED WITH XERUS TECHNOLOGY PLATFORM, FOR CONFIGURABLE MONITORING, CONTROL, AND ALERTING
- Xerus Firmware with Scripting, Modbus, and SNMP
- User configurable thresholds for power quality
- Alarm and status updates via GSM text, email and syslog
- Web-based configurable interface
- Hardened network security and encryption protocols: AES128, SSH, SNMPv3, Smart TLS, FIPS 140-2
MOST TRANSFER SWITCHES ON THE MARKET FALL SHORT OF EXPECTATIONS | ELECTROMECHANICAL RELAY SWITCHES (ATS)
- Vendors' load transfer times vary from 8 to 16ms.
- The contacts often weld together due to electrical arcing; one of the leading causes of electromechanical relay transfer switch failure.
- Relay-only solutions do not indicate when the relay has welded and therefore no longer able to switch power feeds. Thus data center operators only know their transfer switch has failed when it's too late, i.e. there is a power failure and no switchover occurs.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles | 4 x IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | 2 x NEMA L6-30P |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Current | 24 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Output Short Circuit |
| Manufacturer | Legrand Group |