Raritan's innovative rack transfer switch designed for performance and reliability.
Raritan's hybrid rack transfer switches use electromechanical relays and silicon- controlled rectifiers (SCRs) to transfer a load between two sources. The result is performance and reliability that exceeds that of standard automatic transfer switches (ATS) and at a lower price point than static transfer switches (STS).
Industry leading performance:
Raritan's hybrid rack transfer switches use electromechanical relays and silicon- controlled rectifiers (SCRs) to transfer a load between two sources. The result is performance and reliability that exceeds that of standard automatic transfer switches (ATS) and at a lower price point than static transfer switches (STS).
Industry leading performance:
- Uses SCRs to provide STS-like transfer times and eliminate electrical arcing and welding of relays; hybrid relay plus SCR-design allows hand off of the transferred load to a relay, making it power efficient and producing less heat.
- Fast detection time ensures failed power feeds are detected and the loads transfered within 4 to 8ms.
- Only rack transfer switch with power metering, energy quality monitoring and support for optional environmental sensors.
- Local and remote web-based monitoring and control
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles | 1 x IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | IEC 309-16A |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Current | 16 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.