The PX Intelligent Rack PDU series provides reliable power distribution for IT equipment cabinets. It offers metering at the inlet, outlet, and PDU circuit breaker level. There are over 600 off-the-shelf models available, dozens of which are in stock and ready to ship. Support for 120 to 400V: single or three-phase. Form factors from Zero to 3U. Plus environmental monitoring support.
- Provide circuit protection and easy configuration for trouble-free access
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Three Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- IEC 60309 60A plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 230 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 12 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 60A |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 48 A |
| Power Rating (VA) | 20 kVA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.