Rack Power Distribution Units (PDUs)
The Raritan PX family of high-quality, intelligent rack power distribution units (iPDUs) offers real-time remote power monitoring of current (amps), voltage, power (kVA, kW) and energy consumption (kWh) with +/- 1% billing-grade accuracy, even at individual outlets.
The PX series offers hundreds of models to meet all your data center applications, including models with remote outlet switching, individual outlet metering, high-power for blade servers and high-density applications, and 400V power distribution.
- Provide circuit protection and easy configuration for trouble-free access
- NEMA 5-20R receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- NEMA L5-20 plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 120 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 120 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacle Detail | 20 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA L5-20 |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-20 |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Power Rating (VA) | 1900 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.