Most Reliable
Rock Solid Uptime, No Compromises.
From the ground up, PX Intelligent PDUs are architected with components, features, and failsafes that ensure the most reliable infrastructure possible, both now and for years to come.
- Built-In Failover Power
- Advanced Alerting and Intelligence
- Circuit Breaker Trip Alarming
Built to Last
Prevent Outages Before They Occur
PX Intelligent PDUs help eliminate human error and can withstand the harshest environments. With monitoring features that spot problems in advance and physical design elements that adapt to the toughest conditions, our solution protects your critical load under any circumstances.
Easiest to Use
Simple to Deploy, Simple to Use.
Thoughtful design pays extraordinary dividends. Engineered with electricians, infrastructure managers, and IT experts in mind, PX Intelligent PDUs offer a simple user experience for seamless physical deployment, configuration, commissioning, monitoring, and power delivery.
- PDU improves efficiency, uptime and growth of data centers
- Before critical input source become overloaded always be warned with monitored PDUs
- NEMA 5-20R receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Single Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- NEMA 5-20P plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 120 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 120 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Monitored |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-20P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Power Rating (VA) | 1900 VA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |