This all new Server Technology PRO3X Switched PDU features RamLock HDOT outlets running with a Raritan Xerus Technology state of the art network interface module. Server Technology's unique RamLock, a self-locking, elbow-catch mechanism to prevent accidental cord disconnects on standard network power cords. The PDU features HDOT outlets which are dedicated C13 outlets, while the other HDOT Cx outlets can be treated as either a C13 or C19 outlet. This innovative PDU combines input power and branch current monitoring, and outlet control with support for Raritan plug and play sensor types like temperature, humidity, water, dry contact closure, airflow, air pressure differential, and more.
- Electric power fitted to racks of computers and networking equipment within a data center
- Remotely control individual outlets for rebooting of locked equipment with switched PDUs
- CX receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- IEC 2P+PE 6Hr 230V/32A plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 7300 W |
| PDU Type | Switched |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Receptacle Detail | 18 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | IEC 2P+PE 6Hr 230V/32A |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 32 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Circuit Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |