Rally AI Camera Pro is a PTZ camera built for larger, more complex spaces. Featuring a dual-camera system with 15x hybrid zoom and AI-powered RightSight 2 framing, it delivers crystal-clear, equitable video. Simple integration with modular audio systems and occupancy insights enables smarter, more connected, and automated meeting experiences.
- Intelligent video with RightSight 2: Bring intelligent video features to larger, more complex spaces with AI-powered RightSight 2 technology to ensure everyone in the room is seen clearly. Rally AI Camera Pro automatically frames groups, individuals, and presenters for more productive, person-to-person interactions.
- Powerful optics: Enjoy crystal-clear video with an advanced dual-camera system. No matter where you place Rally AI Camera Pro, its combination of an optical camera and a digital camera with one-inch sensor ensures faces and details remain sharp. The 15x hybrid zoom* ensures interactions are captured with clarity, whether participants are near or far, seated up close or across the room.
- Flexible coverage and connection: Video-enable large and complex spaces easily. Set up video quickly with USB or a single CAT cable (with the optional Rally AI Camera Extension Kit). Choose the conference audio system you prefer, whether from Logitech or one of our pro audio partners**. Plus, place the camera wherev
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Logitech |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode | 4K |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 240 V AC |
| Power Source Type | PoE++ |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Digital Zoom | 4x |
| Effective Resolution | 20 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Field Of View (FOV) Angle | 116° |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Microphone Type | Omni-directional |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Unified Communications Platfo | Microsoft Teams |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mounting Type | Ceiling Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Supported Video Modes | 900p |
| Manufacturer | Logitech |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.2 Gen 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 95°F (35°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











