The Rackmount Monitor Kit allows you to use a standard Flat Panel Monitor and install it into any 4 post rack. Designed to support flat panel monitors with 75mm or 100mm hole patterns, the 20" Sliding Rackmount Monitor Kit can be installed into racks with an installation depth ranging from 11" to 31.5" (279 - 800 mm). We also provide Dell 17" or 19" LCD monitors for additional purchase.
- Mounting Shelf offers a dependable mounting solution with maximum usage and accessibility productivity
- Supports 19" displays
- Adjustable Depth feature for better reliance and usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Rack Solutions |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 19" |
| Minimum Screen Size Supported | 15" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Rack Height | 2U |
| Maximum Adjustable Depth | 31.50" |
| Minimum Adjustable Depth | 11" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Innovation First International, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

