The Dual 2-Post Rack Sliding Shelf is 19" EIA standard 2Post rack. Designed for light weight products such as laptops in 2 post racks. This Dual 2-Post Rack Sliding Shelf has a 40 lbs (18 kgs) equipment capacity and will support a wide variety of electronic equipment. Electronic devices up to 8.76" (222.5mm) deep can be supported on this 2Post rack shelf and slides out of the rack for easier servicing.This shelf is only compatible with 3" 2 post uprights and the weight capacity is 20 lbs per each half sliding shelf.
- High quality 16 GA steel construction
- Center mounting
- Only takes up 1U of space
- Sliding shelf allows for easier access to the back of equipment
- Each half shelf slides out to 15.1"
- Fits 3" 2Post rack side channels
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Rack Solutions |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 8.76" |
| Maximum Weight Capacity | 39.68 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Innovation First International, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











