RackSolutions keyboard features a comfortable ergonomic design with an integrated touch pad and mouse buttons built right into the palm rest. The compact 11" wide form factor makes it the perfect fit for any work space, especially within a server rack or IT crash cart. The cable is 54.5 inches long, making it easily accessible to any device in your rack.
- 88/89 keys with functionalist of 104/105 keyboard
- Embedded numeric keypad and 12 dedicated function keys
- PS/2 or USB options available
- Keyboard plug is 54 1/2" long
- Integrated touchpad with mouse buttons
- Compact size fits in EIA 19" rack with ease
- Ergonomic design with palm rest
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Rack Solutions |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyboard/Keypad Features | Palm Rest |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.25" |
| Keyboard/Keypad Depth | 8.50" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Innovation First International, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

