The 1U rack mount keyboard installs into any 19" standard 4 Post server rack and occupies the minimum amount of space. The rack mount keyboard will install into server racks with installation depths from 19" - 31" (483 - 787 mm) The rack mount keyboard has 88/89 keys and a 54.5" long plug, with the functionality of a 104/105 rack mount keyboard device. With the purchase of the PS/2 keyboard, the Rack Solutions USB-PS2 Dongle is included.
- Keyboard tray for server consoles
- PS/2, USB rack mount keyboard included
- USB conversion cable included
- Keyboard plug is 54.5" long
- Cable management arm, hook-and-loop cable ties
- Space for mouse, pens, supplies
- Dell, HP and IBM compatible
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Rack Solutions |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.06" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.38" |
| Keyboard/Keypad Depth | 8.94" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Innovation First International, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











