The Apple Mac Mini Rack Shelf is an ideal solution to create a mac mini power rack. In less than 1U, you can rack mount up to 4 mac minis in a standard 19" server rack shelf or any standard equipment rack. The sliding rack mount shelf works with standard mounting depth server racks that have square holes. The design of the 1U Rack Mount Shelf allows airflow from the front of the rack to exhaust directly to the rear of the rack shelf without trapping them in hot air.
- Separate In-take exhaust ports
- In-rack serviceability
- Tool-less Installation
- Rack mount 4 Mac minis per 1 rack unit
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Rack Solutions |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 17.75" |
| Maximum Weight Capacity | 45 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Innovation First International, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















