These Rackmount Powerstrips protect equipment with built in surge suppression. The surge suppression protects in all three AC modes: Line to Neutral, Neutral to Ground, and Line to Ground. The power strips also have a circuit breaker that protects in over current situations. This rackmount power strip is designed to distribute power from either the front or the rear of the unit and have a lit ON/OFF switch to indicate power. The horizontal power strips are perfect for providing power to rack mounted equipment such as switches and servers.
- 6 outlets
- Rack mounts horizontally
- NEMA 5-15 plugs and receptacles
- 15A, 125VAC circuit breaker
- 12,000 amp rated MOV's
- CSA certified and UL recognized
- Power all equipment in your rack
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Rack Solutions |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage | 125 V AC |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Horizontal Rackmount |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Innovation First International, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 15 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |