It is a basic rack PDU with a 1U horizontal mounting design. It supports a maximum input current of 16A and operates at 208 and 230V. The PDU features 10 IEC 60320 C13 outlets and 2 IEC 60320 C19 outlets, providing flexibility for connecting various IT equipment. It includes an 8.2-foot power cord with an IEC 60320 C20 plug. The unit is designed for reliable power distribution and includes rack mounting brackets and a user manual.
- Supports up to 16A, 208 and 230V power distribution
- Includes toolless mounting kit for quick setup
- Horizontal mounting to fit various rack configurations
- Features 10 C13 and 2 C19 outlets for comprehensive power distribution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Basic |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Receptacle Detail | 2 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Detail | 1 x IEC 60320 C20 |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Input Voltage Range | 90 V AC - 250 V AC |
| Input Voltage | 230 V |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 16 A |
| Load Capacity (VA) | 3680 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Rack Height | 1U |
| Mounting Preference | No Preference |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 8.17 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Lead Free | Yes |
| Product Take Back Program | No |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| REACH free of SVHC | Yes |
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 149°F (65°C) |
| Minimum Storage Temperature | -13°F (-25°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Minimum Operating Humidity | 0% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Parts Warranty/Labor | 2 Year |
Rack PDU,Basic, 1U, 16A,208&230V, (10)C13 & (2)C19 - Basic - IEC 60320 C20 - 10 x IEC 60320 C13, 2 x IEC 60320 C19 - 120 V, 208 V, 230 V - 3680 W - 8.20 ft Cord Length - 1U - Horizontal - Rack-mountable
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



