It is a basic rack PDU with a Zero U vertical mounting design. It supports a maximum input current of 32A and operates at 230V. The PDU features 20 IEC 60320 C13 outlets and 6 IEC 60320 C19 outlets, providing ample connections for IT equipment. It includes a 10-foot power cord with an IEC 60309 32A 2P + E plug. The unit is designed for reliable power distribution and includes an installation guide and safety guide.
- Includes toolless mounting kit for quick setup
- Supports up to 32A, 220V to 240V power distribution
- Zero U design for efficient use of rack space
- Features 20 C13 and 6 C19 outlets for extensive power distribution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Basic |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 32A 2P+E |
| Input Voltage | 230 V |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 32 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| Mounting Preference | No Preference |
| Appearance | |
|---|---|
| Placement | Side |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 9.84 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Lead Free | Yes |
| Product Take Back Program | No |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
RACK PDU, BASIC, VERTICAL, 220-240V, 32A, (20) C13, (6) C19 - Basic - IEC 60309 32A 2P+E - 230 V - 10 ft Cord Length - 0U - Vertical - Rack-mountable - Tower
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
4 out of 4 (100%) reviewers recommend this product





