It is a basic rack PDU with a 1U horizontal mounting design. It supports a maximum input current of 50A and operates at 200-208V. The PDU features 6 IEC 60320 C19 outlets and is equipped with a CS8365 input connector. It has an 8-foot (2.44 meters) power cord for flexible installation. The unit is designed to fit in a 1U rack space. It is compliant with RoHS and REACh regulations, ensuring it meets environmental standards.
- Includes toolless mounting kit for quick setup
- Supports up to 50A, 208V power distribution
- Features 6 C19 outlets for comprehensive power distribution
- 1 U design for efficient use of rack space
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 14.40 kW |
| PDU Type | Basic |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | Hubbell CS8365C |
| Input Voltage | 208 V |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Rack Height | 1U |
| Mounting Preference | No Preference |
| Appearance | |
|---|---|
| Placement | Rear |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 7.87 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Lead Free | Yes |
| Product Take Back Program | No |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Rack PDU, Basic, 1U, 14.4kW, 208V, (6) C19 - Basic - Hubbell CS8365C - 6 x IEC 60320 C19 - 208 V - 14.40 kW - Overload Protection - 8 ft Cord Length - 1U - Horizontal - Rack-mountable
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
1 out of 1 (100%) reviewers recommend this product















