APC Metered Rack Power Distribution Units (PDUs) provide active metering to enable energy optimization and circuit protection. User-defined alarm thresholds mitigate risk with real-time local and remote alerts to warn of potential circuit overloads. Metered Rack PDUs provide power utilization data to allow Data Center Managers to make informed decisions on load balancing and right sizing IT environments to lower total cost of ownership. Metered Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, locking IEC receptacles, and ultra low profile circuit breakers. Users can access and configure Metered Rack PDUs through secure Web, SNMP, or Telnet Interfaces which are complimented by APC Centralized Management platforms using InfraStruxure Central, Operations, Capacity, and Energy Efficiency.
- 0U design maximizes usable rack space for IT equipment
- Real-time remote monitoring of connected load through EcoStruxure IT and other platforms
- Stay on top by defining alarm thresholds in order to avoid overloaded circuits
- Plan capacity and balance loads with +/- 3% metering accuracy (amps, volts, kW, kWh)
- Ideal for network and server closets or distributed IT sites
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Metered |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 36 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA L21-20P |
| Input Voltage | 208 V |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Power Rating (VA) | 5760 VA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| Mounting Preference | No Preference |
| Appearance | |
|---|---|
| Placement | Side |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Circuit Protection |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 5.97 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Number of Cord/Cable | 1 |



