APC Metered by Outlet Rack Power Distribution Units (PDUs) provide individual outlet power metering to enable energy optimization and circuit protection. Current metering provides real-time remote monitoring of connected loads. Metered by Outlet Rack PDUs provide power utilization data to allow Data Center Managers to make informed decisions on load balancing and right sizing IT environments to lower total cost of ownership. Metered by Outlet Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, locking IEC receptacles, and ultra low profile circuit breakers. Users can access and configure Metered by Outlet Rack PDUs through secure Web, SNMP, or Telnet Interfaces which are complimented by APC Centralized Management platforms using InfraStruxure Central, Operations, Capacity, and Energy Efficiency.
- Zero U toolless installation
- Extensive list of compatible products and accessories
- Stay on top by defining alarm thresholds in order to avoid overloaded circuits
- Real-time remote monitoring of connected load through EcoStruxure IT and other platforms
- Ideal for high density server and networking applications
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Metered-by-Outlet |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Input Voltage | 230 V |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| Mounting Preference | No Preference |
| Appearance | |
|---|---|
| Placement | Side |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Number of Cord/Cable | 1 |

