- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Create your own LAN and connect your PC, laptop, printer and other peripherals with the help of 6 ports
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
- The desktop installation makes it ideal for deployments outside the wiring closet
- The unmanaged switch provides a quick, easy and cost-saving way to add wired networking to your home, office or small business; no intervention needed
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | QNAP Systems |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source | DC |
| Power Consumption | 18 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-T |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 6 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Compact |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Manufacturer | QNAP Systems |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 2 x 10 Gigabit Ethernet RJ-45 Network Port |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
QNAP QSW-2104-2T-R2-US Ethernet Switch - 6 Ports - Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, 5 Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet - 10/100/1000Base-T, 2.5GBase-T, 5GBase-T, 10GBase-T - 2 Layer Supported - 18 W Power Consumption - Twisted Pair - Desktop, Compact - 2 Year Limited Warranty
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















