- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 2400 MHz speed with unbuffered signal for smooth computer performance
- DIMM 8 GB memory allows you to have more programs open at a time
- 288-pin DDR4-2400/PC4-19200 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 8GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL17 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- DIMM form factor with 288-pin and 8 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | QNAP Systems |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| CAS Latency | CL17 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | QNAP Systems |
QNAP 8GB DDR4 SDRAM Memory Module - 8 GB (1 x 8GB) - DDR4-2400/PC4-19200 DDR4 SDRAM - 2400 MHz - CL17 - 1.20 V - Non-ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

