- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 2400 MHz memory speed with unbuffered signal will run them smoothly
- 4 GB memory smoothly executes complex apps and games
- DDR4-2400/PC4-19200 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 8GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- DIMM form factor with 288-pin and 4 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | QNAP Systems |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | QNAP Systems |
QNAP 4GB DDR4 SDRAM Memory Module - 4 GB (1 x 8GB) - DDR4-2400/PC4-19200 DDR4 SDRAM - 2400 MHz - Unbuffered - 288-pin - DIMM
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

