- RAM Module offers better protection with maximum efficiency and convenience
- Up to 2666 MHz speed with registered signal for playing the latest games and using heavy software
- DIMM 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- 288-pin DDR4-2666/PC4-21333 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 16GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- NAS Server device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- DIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Registered signal processing provides increased processing power to allow maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | QNAP Systems |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21333 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | QNAP Systems |
QNAP 16GB DDR4 SDRAM Memory Module - 16 GB (1 x 16GB) - DDR4-2666/PC4-21333 DDR4 SDRAM - 2666 MHz - 1.20 V - ECC - Registered - 288-pin - DIMM
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

