The QSW-M2106R-2S2T is a Layer 2 Web Managed Switch with two 10GbE SFP+ fiber ports, two 10GbE RJ45 ports and six 2.5GbE RJ45 ports. Supporting Layer 2 switching and network management via a user-friendly web user interface, the QSW-M2106R-2S2T offers flexible deployment in hybrid high-speed network environments and provides an entry-level network management solution. With a half-width design, two QSW-M2106R-2S2T can be installed in a 1U rack space for space-saving.
10GbE connectivityIncludes two 10GbE SFP+ fiber ports (Backward compatible with 1G SFP) and two 10GbE RJ45 ports, compatible with NBASE-T technologies to support five speeds (10G / 5G / 2.5G / 1G / 100M) for high-speed networks.
2.5GbE connectivity
Six 2.5GbE RJ45 ports allow you to immediately multiply your network speed by 2.5 times while using existing Cat 5e cables.
User-friendly management interface
The QNAP Switch System (QSS) is easy to use and provides an overview dashboard, port management and setting guide, making central network management intuitive.
Layer 2 network
Provides Layer 2 management features (such as LACP, VLAN, ACL and LLDP) for IT staff to efficiently control network bandwidth and enhance security.
RSTP
One of the few web-managed switches that supports Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP). Easily and efficiently deploy small/medium-scale networks that support expansion, redundancy, and loop prevention.
Online firmware update
QSS can be updated with just one click, helping IT staff ensure their network security.
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Quickly and easily set up a wired network with 8 networking ports
- Layer 2 switch provides a complete lineup of features including IGMP snooping, port mirroring, and spanning tree
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Managed switch provides a reliable foundation for your network
- Lets you conveniently connect to the 10 gigabit ethernet Ethernet technology to offer maximum productivity
- Supports optical fiber cable to span longer distances and provided high data transmission rates between servers and network components
| Brand | |
|---|---|
| Brand | QNAP Systems |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 40 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 2.5GBase-T |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | QNAP Systems |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2.0 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 2 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 2 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
QNAP 10GbE and 2.5GbE Layer 2 Web Managed Switch for SMB Network Deployment - 8 Ports - Manageable - 10 Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet - 10GBase-T, 10GBase-X, 2.5GBase-T - 2 Layer Supported - Modular - 40 W Power Consumption - Twisted Pair, Optical Fiber - Rack-mountable - 2 Year Limited Warranty
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











