Remote emergency power off ePDUs allow immediate and complete 'power off' control from one button. These ePDUs are hardwired and the power off switch can be housed anywhere in the datacenter for quick and easy access, should the need for immediate shutdown arise.
- PDU provides power control as remote controlled relay & load monitoring
- NEMA 5-15R receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- NEMA 5-15P plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 120 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 120 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 1440 W |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 10 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA 5-15P |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 12 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | RFI Filter |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 9 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



