Wrap your new iPad® in strong, military-grade drop protection with the Pro-Tek™ Case for iPad® A16 (11thgen) 11-inch and iPad® (10thgen.) 10.9-inch. Engineered for durability, this case features a full-coverage, patent-protected tray with wraparound bezel and reinforced corners. Its precision cutouts allow complete access to controls, ports, and cameras, so it's easy to listen to music or create photos and videos without removing the case. It even has a built-in stylus holder making it easy to store your Apple Pencil® (Pencil sold separately by Apple®).
The Pro-Tek's signature cover flips open into a stand, allowing for multiple viewing angles or typing positions, and helps you find the most comfortable placement whether you're scrolling, posting, or streaming the latest movie. Bonus: This case is also structurally designed with innovative audio scoops to help boost your sound.
- Passes military grade 4 ft./1.2 m drop testing (MIL-STD 810G)
- Infinite viewing angles plus comfortable typing position
- Flexible tray with reinforced corners and bezel protection
- Precision-cut access to controls, ports, and camera lenses
- Secure magnetic closure
- Integrated holder for Apple Pencil® or stylus (Pencil sold separately by Apple®)
- Boosts audio with innovative audio scoops that direct sound toward user
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Targus Group International |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 11" |
| Minimum Screen Size Supported | 10.9" |
| Appearance | |
|---|---|
| Closure Type | Magnetic |
| Printed Design/Pattern/Texture | Textured |
| Style | Folio |
| General Features | |
|---|---|
| Case Features | Pencil Holder |
| Durability | Ding Resistant |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Brand Compatibility | Apple |
| Tablet Model Compatibility | iPad (11th Generation) |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Withstand Drop Height | 48" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Pro-Tek Case for iPad (A16) and iPad (10th gen.) 10.9-inch (Blue) |



















