The P-Series Versatile Tilting Mount is a low-profile mount for flat panels up to 100 lb./45.4 kg., with a display range of 46" - 55". The PTDM2 can be mounted to the wall, and also has a 4.5" bolt pattern that makes it extremely versatile to use with adapters to suspend from the ceiling, as well as mount to carts and stands. The low profile mount can be mounted in landscape or portrait orientations. Other features include 10° of continual downward tilt, post-installation leveling, and built-in lateral shift.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Can withstand a maximum weight of 100 lb
- Compatible with the screen size of 55"
- Tilt feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Premier Mounts |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 55" |
| Minimum Screen Size Supported | 46" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 100 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 400 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Premier Mounts |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

