The LMVSP Press & Release™ Pop Out Ultra-Slim Mount in Portrait Orientation meets ADA compliance for a variety of recessed wall or picture-framed digital signage applications. It works for displays weighing up to 100 lb./45.4 kg with a mounting pattern of 200 x 200mm (min) to 400 x 600mm (max). The LMVSP features the industry's first Press & Release™ design, custom spacers, top adjustable mounting brackets, and scissor-design for smooth extension.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Sustains a maximum load capacity of 100 lb
- Compatible with the screen size of 65"
- Wall Mount comes with 10" maximum adjustable width for your convenience and added dependability
- Adjustable feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Premier Mounts |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 65" |
| Minimum Screen Size Supported | 37" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 100 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Adjustable Width | 10" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 600 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Premier Mounts |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.