The LMVS Press & Release™ Pop Out Slim Mount showcases ADA compliance for a variety of recessed wall or picture-framed digital signage applications. Displays between 37-63 inches meld even closer to walls for seamless matrix or video wall configurations, in addition to single-display applications. The Premier Mounts' formulated Press & Release™ access design allows for accessibility anywhere on a video wall, featuring a depression clasp that automatically latches closed and springs open with a gentle push on the display.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Can withstand a maximum weight of 100 lb
- Compatible with the screen size of 63"
- Locking Mechanism feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Premier Mounts |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 63" |
| Minimum Screen Size Supported | 37" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 100 lb |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.