The LMV is a customizable video wall framing system for flat-panels weighing up to 160 lb./72 kg with a mounting pattern of 200 x 200 to 600 x 400mm. It features multi-monitor stacking, spring-loaded release, open design, custom spacers, top adjustable mounting brackets and straight scissor-style extension.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a secure mounting system
- Sustains a maximum load capacity of 160 lb
- Compatible with the screen size of 63"
- Cable Management feature for better reliance and usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Premier Mounts |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 63" |
| Minimum Screen Size Supported | 37" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 160 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Maximum Adjustable Depth | 12" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Premier Mounts |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.