- Featuring Intel AI Boost, Core Ultra 9 processor delivers high-speed AI compute for generative tools, smart automation, and media creation
- 16" display with 2560 x 1600 resolution delivers stunning clarity for movies, games, and photos, offering an immersive and captivating visual experience
- 8 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 32 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
- The NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 12 GB discrete graphics card delivers exceptional performance across diverse multimedia applications and user experiences for superior visual quality and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 9 |
| Processor Model | 275HX |
| Processor Series | Series 2 |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 24 |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.40 GHz |
| Cache | 36 MB |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Maximum Graphics Power | Up to 170 W |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 5070 Ti |
| Graphics Memory Capacity | 12 GB |
| HDCP Supported | Yes |
| Graphics Memory Technology | GDDR7 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| GPU Boost Clock | Up to 10 MHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Installed Slot Memory Configu | 2 x 16GB |
| Maximum Supported System Memo | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Installed Slot Memory | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen-to-body Ratio | 91% |
| Screen Size | 16" |
| Touchscreen | No |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | Active Matrix TFT LCD |
| Screen Mode | WQXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 500 Nit |
| Standard Refresh Rate | 240 Hz |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Color Depth | 8-bit |
| Response Time Details | 3ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Energy | 90 Wh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Power Supply Wattage | 330 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN Model | Killer Wi-Fi 6E AX1675i |
| Wireless LAN Manufacturer | Intel |
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 or above |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | microSD |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam Video Res | 1920 x 1080 |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Audio System | DTS:X Ultra |
| Audio Features | AI based Noise Reduction w/ Beamforming technology |
| Number of Speakers | 2 |
| Microphone | Yes |
| Number of Microphones | 3 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Numeric Pad | Yes |
| Key Travel Distance | 78.7 mil |
| Keyboard Features | Microphone Mute Indicator |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Localization | US International |
| Copilot Key | Yes |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | No |
| Kensington Security Slot | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Antimicrobial | No |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | HM870 |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





















