The Eaton 9155 UPS provides premium online backup power and scalable battery runtimes for IT and electrical engineering infrastructure in corporate, health care, banking and industrial applications. Packing maximum battery runtime into a very small footprint, the 9155 UPS is a complete power protection solution. The 9155 can be equipped with an integrated, customizable power distribution module that includes a maintenance bypass switch.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Frequency | 65 Hz |
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Load Capacity (VA) | 10000 VA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Backup/Run Time (Full Load) | 22 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 52 Minute |
| Transfer Time | 0 ns |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Bypass Switch | Automatic |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Modular Slots | 2 x X-Slot |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

