Formerly Powerware FERRUPS Tower UPS
The Eaton FERRUPS delivers proven, ferroresonant battery backup power and scalable runtimes for 911 centers, global military installations, marine vessels and other critical applications. Highly configurable with a wide range of voltages, frequencies, runtimes, power cords and receptacles, the Eaton FERRUPS continually regulates voltage and eliminates harmful harmonic currents.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Receptacle Detail | 2 x NEMA L5-30R |
| Receptacle Type | NEMA L5-30R |
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Load Capacity (VA) | 5300 VA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.