Crafted for your work life
Experience limitless productivity with our boomless Bluetooth® headset, designed to deliver rich, clear audio for calls and music. Enjoy optimal comfort, adaptive ANC, and wireless charging, enabling you to work effortlessly anywhere, anytime.
Clear audio, focused work
Engage in what's important and avoid distractions with a headset that delivers rich, clear audio for calls and music. Work where you want and sound your best with 6 built-in boomless mics plus 4 more to support adaptive ANC.
All day productivity
Boost efficiency with a headset and wireless charge stand designed to work as hard as you do. Experience non-stop communication with effortless docking, ensuring 21-hour talk time. Stay connected without skipping a beat.
Concentrate in real comfort
Experience long-lasting comfort while you focus on work. You'll forget you're wearing a headset with the sleek carbon fiber design, ultra-soft ear cups, and adjustable headband for a weightless fit.
Make it your own
Customize your personal Poly devices with the powerful desktop or web-based Poly Lens app. Set audio settings for each device based on your workstyle.
Features | Get in the zone
Stay focused and keep out the distractions of the outside world with adaptive ANC and over-the-ear design.
Take your call anywhere
Sound your best where you work with 6 built-in microphones for clear transmit audio without the noise - in a boomless design.
Declutter and stay charged
Our wireless NFC charge stand keeps you talking all day. Dock your headset seamlessly and always know the charge status with the LED indicator. The sleek design features a no-slip base, 1.5 m USB-C cable, and tidy cable management.
Extended talk time
Say goodbye to battery anxiety. Talk all-day and stay charged up with our wireless charge stand ensuring up to 21 hours of talk time or up to 24 hours of listen time.
Touch controls
Control your calls and pause/play your music with easy-to-use touch controls. With just one click, you can mute yourself with a dedicated button.
Ultimate listening bliss
Discover unparalleled comfort in our innovative lightweight carbon ?ber design featuring an ergonomic headband for even pressure distribution, slanted audio drivers for comfort, and larger ear cushions for enhanced noise-cancellation.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- These Ear-cup design headset feature Bluetooth wireless technology for seamless audio streaming
- Enjoy the best of both worlds with the Wired/Wireless connectivity option for flexible usage
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Bluetooth wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience
- Dance to your favorite tracks without tangled wires using Bluetooth headset
- Mini-phone (3.5mm) host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz16 kHz for accurate sound reproduction
- Synthetic Leather ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Cable |
| Battery Talk Time | 21 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Recharge Time | 1 Hour |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Bluetooth Profiles | AVDTP |
| Near Field Communication | Yes |
| Wireless Operating Distance | 98.4 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Integrated Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Earpiece Controls | Track |
| Adjustable Headband | Yes |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Driver Size | 1.57" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Batteries Required | Yes |











